Nadační fond pro předčasně narozené děti získal v roce 2021 od Magistrátu hlavního města Prahy v „Programu oblasti zdravotnictví“ dotaci na podporu pečujících osob a dětí s postižením.
Díky této podpoře jsme mohli realizovat dva projekty, projekt „POMOC s následky COVID pro neformální pečující“ a projekt „Odborné rehabilitace pro osoby s postižením“.
Nadační fond dlouhodobě pracuje s rodinami předčasně narozených dětí a přes tři roky s pečujícími osobami o postižené děti. Které se buď narodili předčasně, postižené, nebo je jejich zdravotní problém následkem úrazu, či tragické události. V praxi tedy vidíme, že se jejich každodenní život točí kolem péče o dítě a kolem nekončící snahy sehnat finance na nákladné terapie, které nehradí pojišťovna. Nikdo už však neřeší psychický a fyzický stav rodičů – pečujících osob.
V prvním projektu bylo hlavním a stěžejním cílem pomoci pečujícím osobám prostřednictvím psychoterapeutické péče se zastavit, zamyslet nad jejich situací (osoba pečující o postižené dítě), ale především nebát se vůbec své problémy tématizovat, uvědomit si je a podělit se o ně.
Projekt pomohl pečujícím osobám využít služby, které si z důvodu času či financí nemohou dovolit. K tomu, aby terapeutických služeb mohli využít a měli na ně čas a potřebný klid, sloužilo využití pečovatelských služeb nebo osobní asistence.
„Díky projektu jsme si mohli dovolit péči o sebe i o syna, kterou bychom bez pomoci projektu využili jen v omezené míře. Mohli jsme synovi poskytnout péči, která je nákladná a já jsem docházela na psychoterapii. Nejvíce mi pomohl hned na začátku fakt, že nám někdo pomůže, že na nás a lidi jako my někdo myslí. U syna je to běh na dlouhou trať, ale sledujeme u něj pokroky a také větší motivovanost pro cvičení. Psychoterapie pro mě má rozhodně pozitivní účinky“ říká maminka, pečující osoba zapojená do projektu.
Cílem druhého projektu bylo umožnit dětem se závažným postižením fyzioterapii a další odborné rehabilitace a terapie v takové intenzitě, aby se jejich stav po omezeních v souvislosti s COVID opatřeními zlepšil.
S žádostí o pomoc s financováním odborných rehabilitací a terapií se v nadačním fondu setkáváme velmi často. Rehabilitace a odborné terapie jsou totiž to, co postižené děti potřebují a co bohužel není hrazeno státem. U všech metodik léčby DMO a dalších neurologických nemocí, stejně jako u dětí s postižením PAS a jinými diagnózami, je v dětském věku základem pravidelnost a soustavnost.
V projektu lidé využili terapií jako je např. ergoterapie, fyzioterapie, neurorehabilitace, ABA terapie, Feldenkreis metoda, nebo hipoterapie.
„ Klienti, s nimiž jsem měla možnost pracovat v rámci toho grantu, přicházejí do mé individuální praxe ve stavech těžkých traumat ze zažitého. Grantové zajištění takto integrované péče o jejich děti a současně rodinu přineslo uklidnění z hlediska vnímání bezpečí v klidu a čase, kdy se mohou plně soustředit na svoje dítě, jeho proces učení se zprostředkovávaný profesionálem a dovolit si přijmout pomoc a péči i sami sobě. Podmínkou takového přístupu je letitá spolupráce s rodinami, protože děti rostou, rozvíjí se a zůstávají v procesu učení se neustále- vzhledem ke svým složitým diagnózám. Učí se výrazně pomaleji, ale jejich radost z každého dílčího úspěchu v přesýpacích hodinách těla a psychiky, která se citelně projeví v kvalitě života celé rodiny, je vlastně pokaždé velkým zázrakem… Zázraky se dít mohou, pokud je cesta konkrétní a jednoznačná“ říká terapeut FELDENKREIS metody.
Péče o postižené dítě je celoživotní a potřeba pomoci též. Proto budeme hledat další cesty, jak pečujícím osobám a jejich dětem i nadále pomáhat.